SN74F299NSR
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74F299NSR
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers
Function : Universal
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74F
Logic Type : Shift Register
Supplier Device Package : 20-SO
Output Type : Tri-State
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Package / Case : 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)